Dobrodružství začíná hned u našich dveří
​​
Dobrodružství začíná hned u našich dveří

Výlety do přírody


08.08.2023
Výlety do přírody

Kouzelná příroda Beskyd nabízí vše pro tolik oblíbenou pěší turistiku. Malebné hory, lesy a údolí řeky Bečvy jsou ideálním místem pro výlety do okolí jak pro rodiny s dětmi, tak pro milovníky horské turistiky nebo sběratele hub. Zde je několik tipů:

Od naší chaloupky:

  • Doporučuji pěkný pěší výlet na Kotlovou což je asi 5km. Přijdete k začátku cyklostezky Bečva a dáte se vlevo po zelené. Nejdříve míjíte domečky, poté vstoupíte do lesa a začne stezka více stoupat až dojdete na vrchol na rozcestí Pod Kotlovou, po červené pokračujete asi 300m směrem k Valašskému okénku, kde se můžete občerstvit. Nahoře jste na hřebenovce a můžete pokračovat třeba na Soláň.
  • Můžete se vydat od nás na Martiňák což je také asi 5km.U hotelu Valaška zahnete vpravo a po zelené půjdete vesnicí a pak se vstoupí do lesa. Alternativou je třeba pro kočárky asfaltová cesta až do cíle nebo také žlutá či modrá stezka z centra Horní Bečvy. Mně se nejvíce líbí žlutá trasa, vede převážně lesem a jsou zde pěkné výhledy. Na kopci je stejnojmenný horský hotel a malá hospůdka, kde si můžete dát něco dobrého.
  • Pokud se vydáte od nás směrem pořád nahoru, cílem vám může být hora Kladnatá (918m), za 20 min. dojdete do osady V Ondrových, kde je několik domků a dále pokračujete lesem po značené stezce na Kladnatou. Cestou na vrchol míjíte několik studánek, přírodní rezervaci Grapy a na turisty narazíte velmi zřídka. Není tady totiž žádná hospůdka, takže svačinu s sebou.
  • Náročnější výlet, který ale zvládnete i s dětmi , je na Benešky. Od hotelu Duo jdete přímo do kopce po žluté trase až dojdete na hřeben s krásným výhledem. Jedná se o stejný hřeben již zmíněné Kotlové, ale v jiném místě. Asi po 1km narazíte na modrou, která vás svede zpět do údolí ke skiareálu Rališka, kde je i restaurace.
  • Z naší chalupy se můžete vydat směrem k Přírodní památce Kudlačena, pro kterou je typická rašelinová louka s prameništi. Délka trasy 4,9km.  mapy.cz

Autem, busem i na kole:

  • Oblíbeným a hojně navštěvovaným místem je horská vesnička Pustevny (1111m), kde se lze dostat pěší trasou nebo i autem z Prostřední Bečvy či sedačkovou lanovkou z Trojanovic. Pro Pustevny jsou typické dřevěné stavby postavené v lidovém slohu dle architekta Dušana Jurkoviče. Odtud lze pokračovat po hřebenu na Radhošť (1224m), kde najdete kapli  Cyrila a Metoděje nebo horský hotel.  www.pustevny.cz
  • Dalším populárním místem je nejvyšší hora Beskyd Lysá hora (1323m) s nádhernými výhledy na okolní kopce, přehradu Šance a Slovensko. Na Lysou horu vede několik stezek z různých stran hory, tou nejoblíbenější je červená, která začíná v obci Ostravice lysahora.cz
  • Bílý Kříž leží na samé hranici se Slovenskem. Zde se dostanete z klidné horské vesničky Staré Hamry, výchozím místem je Gruň. Hřebenová trasa na Bílý kříž je lemovaná zelenými loukami, krásnými lesy, po cestě narazíte na dřevěný historický kostel a další zajímavosti. Nádherný výhled na Lysou horu a za dobrého počasí až na Tatry. Moje velmi oblíbená túrka.
  • Na hranici se Slovenskem na Bumbálku (870m) je to 10 min. autem. Na vrcholu je parkoviště, odkud se můžete hřebenovkou podél hranice vydat na Masarykovu chatu (2km) masarykovachata.cz a když se vám bude chtít, pokračujete na chatu Kmínek nebo jiné stezky, které se tu křižují.
  • Vrchol Soláň (861 m) je od pradávna považován za jednu z nejkrásnějších částí Valašska. Po hřebeni vede nenáročná trasa. Na místě je naučná stezka s dřevěnými sochami, Zvonice a hotely s restauracemi.

TIP: vyjeďte si zde busem a hřebenovkou se vrátíte zpět k nám pěšky